Monopropyleeniglykolitiiviste joustavaan lämmönsiirtoon
Polartherm PG P-Glykoli 100% on monopropyleeniglykolipohjainen lämmönsiirtonestetiiviste, joka on tarkoitettu laimennettavaksi haluttuun pakkaskestoon. Se soveltuu erinomaisesti lämmitys-, jäähdytys- ja aurinkolämpöjärjestelmiin, joissa tarvitaan tarkasti mitoitettu seossuhde.
Tiiviste mahdollistaa optimaalisen suorituskyvyn eri käyttökohteissa, sillä seos voidaan räätälöidä järjestelmän vaatimusten ja käyttöolosuhteiden mukaan.
OAT-teknologia – tehokas ja pitkäikäinen suoja
Polartherm PG perustuu orgaaniseen happoinhibiittiteknologiaan (OAT), joka suojaa järjestelmää tehokkaasti:
- korroosiolta
- jäätymiseltä
- kiehumiselta
Neste ei sisällä nitriittejä, amiineja, fosfaatteja, boraatteja eikä silikaatteja, mikä vähentää sakkaantumisen ja kerrostumien riskiä sekä pidentää järjestelmän käyttöikää.
Säädettävä pakkaskestävyys oikealla seossuhteella
100 % tiiviste laimennetaan vedellä käyttökohteen mukaan. Tyypilliset pakkaskestävyydet:
- 30 % seos → noin -12 °C
- 35 % seos → noin -16 °C
- 40 % seos → noin -21 °C
- 45 % seos → noin -26 °C
- 50 % seos → noin -34 °C
Huomioithan, että oikea seossuhde vaikuttaa sekä pakkaskestoon että lämmönsiirtotehokkuuteen.
Soveltuvuus ja käyttökohteet
- Lämmitysjärjestelmät
- Jäähdytysjärjestelmät
- Aurinkolämpöjärjestelmät
- Lämpöpumppujen nestekierrot
Propyleeniglykoli on turvallinen valinta kohteisiin, joissa vaaditaan matalaa myrkyllisyyttä.
Luotettava valinta pitkäaikaiseen käyttöön
Polartherm PG 100% tarjoaa tasapainoisen suojan järjestelmän kaikille komponenteille. Oikein sekoitettuna se ehkäisee korroosiota ja varmistaa järjestelmän häiriöttömän toiminnan myös vaihtelevissa lämpötiloissa.
Tutustu myös
- Katso valmis seos: Lämmönsiirtoneste PG 30%
- Katso yhteensopivat kiertovesipumput lämmitysjärjestelmiin



Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.